ABD'de Evde Yemek Mi Pişirmeli, Dışarıdan Mı Yemeli?
GörmelisinTv, Amerika Birleşik Devletleri'nde evde yemek pişirmek mi yoksa dışarıdan yemek mi daha ekonomik sorusunun cevabını veriyor ve ABD'de hayat pahalı mı bu konuyu yorumluyor.

09 Haziran 2021 - 22:10
Son zamanlarda kendisine en fazla bu sorunun yöneltildiğini belirten GörmelisinTv, geçenlerde
Türkiye'den kendisine gönderilen bir alışveriş videosunda 5 litrelik ayçiçek yağının 72 TL olduğunu görünce şoke olmuş. Amerika'da aynı yağın fiyatının ise 6-7 Dolar olduğunun altını çiziyor.
Bu konuya değindikten sonra dışarıda yemek konusuna geçen YouTuber, Amerika'da dışarıda
yemek yemenin evde yemek yapıp yemekten çok ama çok daha ucuza malolduğunu belirtiyor.
Şöyle bir örnek veriyor ki, yemek yaparken harcanan zamana ve yaptığınız masrafa değiyor mu bunu kıyaslayabilesiniz diye. Yoksa market alışverişleri de çok uygun fiyatlı ama zaman ve emek harcamaya değer mi siz karar verin.
Türk marketlerinin bulunduğu yerler evinize çoğunlukla uzak olabilir diye uyarıyor. Mesela sarma
yaprağı alıp sarma yapmaya kalkışırsanız, pirinci, salçası, soğanı, yağı vs. bir dolu malzeme gerekli. Yanında biraz başka şeyler de alırsanız ortalama 50 Dolarlık bir alışveriş yapmanız gerekli. Ayrıca Türk marketinde bulabileceğiniz yaprak için yol masrafı da yaptığınızda 60 Doları gözden çıkarmalısınız diyor GörmelisinTv. Yani bir tencere sarma 60 Dolar. Bir de tabi yolda geçen zaman var. 2 saat de zahmetli yemek işiyle uğraşacaksınız ki sarma zor iştir. Yaklaşık 5 saat ve 60 Dolar gitti.
GörmelisinTv, ABD'de evde yemek pişirmenin daha pahalıya geldiğine vurgu yaparak her şeyin çoğunlukla taneyle satıldığını söylüyor. Bu sebeple ortalama bir tencere yemeğin kıymasıyla falan 20-25 Dolara malolacağını belirtiyor. Tabii bu rakam çok makul pahalı değil. Ama harcadığınız zaman ve emekle birleşince pahalıya geliyor. Tabii çok daha ucuz makarna yaparsanız 1 Dolar 20 Cent. 300 gr. kıyma da 3-4 Dolar civarında verdiği bilgiye göre. Yani bir tencere kıymalı makarna ortalama 5-6 Dolara malolabilir. Yapımı da hızlı ve pratik bir yemek. Ama her gün yenmez.
Fakat dışarıdan sipariş vererek pizza yemek isterseniz, 1 dilim pizzayı 1 Dolara satın alabilirsiniz. Pizzacılar Amerika'da çok yaygın ve en ucuzu da en pahalısı da çok lezzetli oluyor diyor YouTuber. 3 dilim pizza bir kola 5 Dolar maliyetli. Makarnayla uğraşmadan aynı maliyetle karnınız doyabilir.
Ya da sıcak yemek yemek isterseniz, kapalı tabldotlarda satılan pilav, et ya da tavuk, salata gibi
menülerin fiyatları da 6-7 Dolar. Çok da doyurucu porsiyonlar. Bunu evde yapmaya kalksanız daha maliyetli ve zahmetli olacaktır. Özellikle çalışan insanlar için dışarıdan yemek çok büyük avantaj.
New York'ta parklarda, dışarılarda yemek yemenin çok normal ve doğal bir aktivite olduğunu
söylüyor.
Restoranların çok lezzetli yemekler yaptığını ve çok daha ucuza malolduğunu belirtiyor fakat sağlık açısından yine de düşünmek lazım.
KAYNAK: GörmelisinTv
Türkiye'den kendisine gönderilen bir alışveriş videosunda 5 litrelik ayçiçek yağının 72 TL olduğunu görünce şoke olmuş. Amerika'da aynı yağın fiyatının ise 6-7 Dolar olduğunun altını çiziyor.
Bu konuya değindikten sonra dışarıda yemek konusuna geçen YouTuber, Amerika'da dışarıda
yemek yemenin evde yemek yapıp yemekten çok ama çok daha ucuza malolduğunu belirtiyor.
Şöyle bir örnek veriyor ki, yemek yaparken harcanan zamana ve yaptığınız masrafa değiyor mu bunu kıyaslayabilesiniz diye. Yoksa market alışverişleri de çok uygun fiyatlı ama zaman ve emek harcamaya değer mi siz karar verin.
Türk marketlerinin bulunduğu yerler evinize çoğunlukla uzak olabilir diye uyarıyor. Mesela sarma
yaprağı alıp sarma yapmaya kalkışırsanız, pirinci, salçası, soğanı, yağı vs. bir dolu malzeme gerekli. Yanında biraz başka şeyler de alırsanız ortalama 50 Dolarlık bir alışveriş yapmanız gerekli. Ayrıca Türk marketinde bulabileceğiniz yaprak için yol masrafı da yaptığınızda 60 Doları gözden çıkarmalısınız diyor GörmelisinTv. Yani bir tencere sarma 60 Dolar. Bir de tabi yolda geçen zaman var. 2 saat de zahmetli yemek işiyle uğraşacaksınız ki sarma zor iştir. Yaklaşık 5 saat ve 60 Dolar gitti.
GörmelisinTv, ABD'de evde yemek pişirmenin daha pahalıya geldiğine vurgu yaparak her şeyin çoğunlukla taneyle satıldığını söylüyor. Bu sebeple ortalama bir tencere yemeğin kıymasıyla falan 20-25 Dolara malolacağını belirtiyor. Tabii bu rakam çok makul pahalı değil. Ama harcadığınız zaman ve emekle birleşince pahalıya geliyor. Tabii çok daha ucuz makarna yaparsanız 1 Dolar 20 Cent. 300 gr. kıyma da 3-4 Dolar civarında verdiği bilgiye göre. Yani bir tencere kıymalı makarna ortalama 5-6 Dolara malolabilir. Yapımı da hızlı ve pratik bir yemek. Ama her gün yenmez.
Fakat dışarıdan sipariş vererek pizza yemek isterseniz, 1 dilim pizzayı 1 Dolara satın alabilirsiniz. Pizzacılar Amerika'da çok yaygın ve en ucuzu da en pahalısı da çok lezzetli oluyor diyor YouTuber. 3 dilim pizza bir kola 5 Dolar maliyetli. Makarnayla uğraşmadan aynı maliyetle karnınız doyabilir.
Ya da sıcak yemek yemek isterseniz, kapalı tabldotlarda satılan pilav, et ya da tavuk, salata gibi
menülerin fiyatları da 6-7 Dolar. Çok da doyurucu porsiyonlar. Bunu evde yapmaya kalksanız daha maliyetli ve zahmetli olacaktır. Özellikle çalışan insanlar için dışarıdan yemek çok büyük avantaj.
New York'ta parklarda, dışarılarda yemek yemenin çok normal ve doğal bir aktivite olduğunu
söylüyor.
Restoranların çok lezzetli yemekler yaptığını ve çok daha ucuza malolduğunu belirtiyor fakat sağlık açısından yine de düşünmek lazım.
KAYNAK: GörmelisinTv
YORUMLAR